Sosyal ve Kültürel Hizmetler

 
Kampüs Çevresi
 

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde, derslerin yanısıra ders dışı öğrenci yaşamının da keyifli geçmesi ve zengin bir sosyal ortamın yaratılması için yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Öğrenciler, çeşitli etkinliklerde yer almakta, Üniversite ve çevrenin sunduğu sosyal ve kültürel olanaklardan yararlanmaktadırlar.

Saygın bilim adamları ve tanınmış sanatçılar, düzenlenen bilimsel ve kültürel toplantılara, gösteri ve konserlere katılarak, hem öğrencilerimizin ilgi alanları doğrultusunda sosyal gelişimlerine katkıda bulunmakta hem de kampüs yaşamını renklendirmekttedirler.

 

Ayrıca hem Üniversite hem de Kuzey Kıbrıs Türk insanına yönelik olarak düzenlenen etkinlikler, gerek öğrencilerin gerekse ülkenin sosyal yaşamına canlılık kazandırmaktadır. Kampüs yerleşkesinde ayrıca kütüphane, postahane, kitap satış merkezi, 13 uzman doktorun hizmet verdiği sağlık merkezi, spor tesisleri, Öğrenci Etkinlikleri Merkezi, 51 adet kafeterya bulunmaktadır. Kampüste bulunan iki adet tabldot kafeterya ise öğrencilerin bütçesine uygun fiyatlarda, kaliteli ve günlük kalori ihtiyacı göz önünde bulundurularak hazırlanan yemek hizmeti sunmaktadır.Ayrıca çok sayıda banka ve ATM’ler DAÜ öğrencilerinin kullanımına sunulmuştur.T.C. bankalarından; Türkiye İş Bankası, HSBC, T.C. Ziraat Bankası, Oyak Bank, Şeker Bank (T.C.) ve T.C. Garanti Bankası’nın kampüste bankamatik (ATM) servisleri bulunmaktadır.

 
Spor Etkinlikleri ve Tesisleri
 
Web Sitemizi Ziyaret ediniz. http://spor.emu.edu.tr/
 
 
Oryantasyon Günleri
 

Oryantasyon Programı, üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin, üniversite ve çevreyle uyum sağlamalarını kolaylaştırmak, üniversitenin yapısını ve olanaklarını tanımalarına yardımca olmak amacı ile düzenlenmektedir. DAÜ Oryantasyon programı süresince havaalanında ve kampüs içerisinde öğrencilere çeşitli konularda yardımcı olmak amacıyla danışma masaları kurulmaktadır. Ayrtıca, öğrencileri bilgilendirmek amacıyla Üniversite hakkında genel ve akademik bilgilerin yer aldığı bilgi kaynakları hazırlanmakta ve öğrencilere ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Oryantasyon Programı; Öğrenci Karşılama ve Yerleştirme Programı ve Oryantasyon Günleri’nden oluşmaktadır.

 

Öğrenci Karşılama ve Yerleştirme Programı genelde derslerin Başlamasından önceki üç hafta içerisinde uygulanır. Belirlenen tarihlerde öğrenciler, KKTC Deniz ve Hava limanlarından karşılanarak DAܒde kalacakları yerlere ulaştırılırlar. Bu karşılama programından yararlanarak isteyen öğrencilerin, ücretsiz karşılanma talep formlarını doldurup, KKTC’ye varış tarihlerinden en az dört gün önce karşılama formunda yazan faks numaralarına ulaştırmaları gerekmektedir.

Ücretsiz Karşılanma Formları, DAÜ internet sitesinden http://www.dau.edu.tr  veya DAÜ Tanıtım, İrtibat ve Kayıt Büroları’ndan elde edilebilir.
 

Oryantasyon Günleri yine derslerin başlamasından önceki hafta içerisinde gerçekleştirilir.Kampüs ve ada turları yanında çeşitli sosyal ve kültürel etkinliklerin yer aldığı Oryantasyon Günleri’ne, tüm öğrenci ve velileri davetlidirler.Oryantasyon haftası hakkında ayrıntılı bilgiye  http://www.emu.edu.tr/orientation  adresinden ulaşılabilir.

 
Bahar Şenlikleri


Her yıl geleneksel olarak Mayıs ayı içinde düzenlenen Bahar Festivali DAU’de okuyan öğrencilerin de katılımıyla kampüste coşkulu bir ortam yaratmaktadır. Sosyal ve Kültürel İşler Rektör yardımcılığı, Öğrenci Kulüpleri, Öğrenci Aktivite Merkezi ve Üniversitemizin tüm birimlerinin çalışmaları sonucu birlikte düzenlediği Bahar Festivali dönem sona ermeden ve final sınavları başlamadan önce üniversiteye bir canlılık, bir heyecan, bir renk getirmektedir. Öğrenci Kulupleri yıl boyunca hazırlıklarını sürdürdükleri çalışmalarını paylaşma fırsatı bulmaktadır. Sahne sanatlarının değisik türlerinin sergilendiği sahneler öğrencilerin ve dışarıdan gelen ziyaretçilerin akın ettiği yerler arasındadır. Ayrıca öğrencilerin açtıkları standlarda farklı ürünler satıldığından cazibe merkezi olmaktadırlar. Bahar Festivali boyunca ayrıca dışarıdan müzik grupları, sanatçılar, akademsiyenler, gazeteciler davet edilerek öğencilere farklı kültürel ve sosyal etkinlikleri takip edebilme fırsatı yaratılmaktadır. Festivalin zengin içeriği öğrencilerimize unutamayacakları bir anı olmakla kalmayıp, farklı kişileri tanıma olanağı da sunmakta ve dönemim tüm yorgunluğunu da atmalarına vesile olmaktadır.
 

 

Öğrenci Kulüpleri ve Birlikleri

 

AEGEE (Avrupa Öğrencileri Forumu)

AIESEC

ACM ÖĞRENCİ TOPLULUĞU

AMERİKAN FUTBOL KULÜBÜ

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE KULÜBÜ

BEŞİKTAŞLILAR  KULÜBÜ

BANKACILIK VE FİNANS

ÇEVRE KULÜBÜ

ÇOCUK HAKLARI KULÜBÜ

DANS TOPLULUĞU

DAÜ ARAMA KURTARMA KULÜBÜ

EDEBİYAT KULÜBÜ

EĞİTİM VE ARAŞTIRMA KULÜBÜ

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ KULÜBÜ

FENERBAHÇELİLER KULÜBÜ

FOTOĞRAFÇILIK KULÜBÜ

GELİŞİM KULÜBÜ

GRAFİK DİZAYN VE YENİ MEDYA KULÜBÜ

GÜZEL SANATLAR KULÜBÜ

HALK OYUNLARI KÜLÜBÜ

HİP HOP KÜLTÜR KULÜBÜ

HUKUK KULÜBÜ

IEEE

İLETİŞİM KULÜBÜ

KARİYER KÜLÜBÜ

KARİKATÜR VE MİZAH KÜLÜBÜ

KRİKET KULÜBÜ

KÜLTÜR- TARİH KULÜBÜ

KÜLTÜR VE YAŞAM KULÜBÜ

MATEMTİK KULÜBÜ

MODA KULÜBÜ

MODEL  BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

MOTOR SPORLARI

MÜZİK  KULÜBÜ

MÜZİKAL TOPLULUĞU

ORGANİZASYON KULÜBÜ

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK

ROBOTÇULUK KULÜBÜ

PSİKOLOJİ ÖĞRENCİLERİ KULÜBÜ

SİNEMA KULÜBÜ

SUALTI SPORLARI

TASARIM KULÜBÜ

SÖRF VE YELKENCİLİK KULÜBÜ

STUDENT WORLD ASSEMBLY

TİYATRO TOPLULUĞU KULÜBÜ

TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ KULÜBÜ

TOPLUMSAL HİZMETLER  KULÜBÜ

TRABZONSPORLULAR KULÜBÜ

TURİZM KULUBÜ

TÜRK HALK MÜZİĞİ KULÜBÜ

ULTRASLAN DAÜ

ULUSLARARASI İLİŞKİLER KULÜBÜ

YÜZME KULÜBÜ

YAZILIM KULÜBÜ

 

 
Kültürel, Sanatsal, Sportif ve Toplumsal Faaliyetler
 

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde, derslerin yanısıra ders dışı öğrenci yaşamının da zevkli, eğlenceli geçmesi ve zengin bir sosyal ortamın yaratılması için yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Öğrenciler, çeşitli etkinliklerde yer almakta, Üniversite ve çevrenin sunduğu sosyal ve kültürel olanaklardan yararlanmaktadır.

Saygın bilim adamları ve tanınmış sanatçılar, düzenlenen bilimsel ve kültürel toplantılara, gösteri ve konserlere katılarak, hem öğrencilerimizin ilgi alanları doğrultusunda sosyal gelişimlerine katkıda bulunmakta hem de kampüs yaşamını renklendirmektedirler. Ayrıca, hem Üniversite hem de Kuzey Kıbrıs halkı’na yönelik olarak düzenlenen etkinlikler, gerek öğrencilerin gerekse ülkenin sosyal yaşamına canlılık kazandırmaktadır. DAÜ yerleşkesinde ayrıca kütüphane, postahane, kitap satış merkezi, 13 uzman doktorun hizmet verdiği sağlık merkezi, Öğrenci Etkinlikleri Merkezi, 51 adet kafeterya bulunmaktadır. DAܒnün 3,500 kişilik kapalı spor salonu, 5,000 kişilik tartan zeminli atletizm pistine sahip stadyumu ve 66,500m2’lik açık spor alanına sahip spor kompleksi’nde öğrenciler ders dışı zamanlarını en iyi şekilde değerlendirebilmektedirler.

 
 

Toplumsal Sorumluluk Projeleri

 

DAÜ Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu bünyesinde, üzerinde çalışilan projeler sosyal sorumluluk projesi olmakla beraber, maddi, manevi ve sosyal açıdan eksikliği herkes tarafından gözlenen toplumumuzun kesimine hitap etmektedirler. Geçtiğimiz son 7 yıl içerisinde, SOS Çocuk Köyü ve Magosa’da bulunan Çamlık Köy Yaşlılar Evi’ne ayrı ayrı etkinlikler düzenlenmiş ve bu etkinliklere toplumun hemen her kesiminden çok olumlu tepkiler gelmiştir. Projede rekreasyon ve turizm bölümü öğrencileri tarafından gençleri kaynaştıracak etkinlikler düzenlemektedirler. Toplumsal Hizmet kulübü öğrencilerinden de her türlü katkı sağlanmaktadır. Etkinlik heryıl medyada da geniş şelilde yer almaktadır.
 

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi, Adres: Doğu Akdeniz Üniversitesi, Gazimağusa KKTC Mersin 10 Turkey Tel:+90 392 630 1111 Eposta: info@emu.edu.tr